Reklama

Dominikańskie tonacje

17.10.2004
Czyta się kilka minut
Czasem słowo Boże wyjątkowo trafnie przedstawia nasze doświadczenie lub rzuca światło na naszą codzienność. Przed chwilą stwierdziłem, że wszystkie czytania najbliższej niedzieli opisują specyfikę powołania dominikańskiego. Nie jest to nic dziwnego, skoro Ewangelia jest źródłem charyzmatu św. Dominika, ale zauważenie takiego faktu zawsze działa odświeżająco.
-

---ramka 339897|prawo|1---Gdyby przejrzeć ikonografię założyciela zakonu kaznodziejskiego, to okazałoby się, że najczęściej przedstawiany jest jako mąż modlitwy i pilny czytelnik Pisma Świętego. Obrazy św. Dominika mogłyby stanowić ilustrację do czytań o Mojżeszu, którego widzimy podczas modlitwy wstawienniczej za Izraelitów walczących z Amalekitami oraz do zapewnień Pana Jezusa, że Bóg “weźmie w obronę swoich wybranych, którzy dniem i nocą wołają do Niego".

Tradycja bowiem mówi, że św. Dominik poświęcał dnie na głoszenie, a noce na modlitwę, rozmawiał z Bogiem albo o Bogu. Zanim zebrał braci, których rozesłał po całej Europie, zgromadził kilka kobiet w klasztorze w Prouille. Mniszki rozpoczęły misję dziesięć lat przed zatwierdzeniem zakonu braci kaznodziejów. Do dziś nasze siostry klauzurowe pół żartem, pół serio mówią, że bracia przepowiadający Ewangelię i...

2756

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]