Reklama

Dojrzała religijność i papieskie dementi

Dojrzała religijność i papieskie dementi

12.09.2006
Czyta się kilka minut
"Religie nigdy nie usprawiedliwiają nienawiści i przemocy. Ci, którzy używają imienia Boga, by niszczyć innych, oddalają się od prawdziwej religii. Ci, którzy w imię Boga szerzą terror, śmierć i przemoc, winni przypomnieć sobie, że Jego imieniem jest pokój - głosi przesłanie Międzyreligijnego Spotkania na Modlitwie o Pokój.
S

Spotkanie zostało zorganizowane w dniach 4-5 września, w 20. rocznicę słynnego Dnia Modlitwy o Pokój, który z inicjatywy Jana Pawła II odbył się również w mieście św. Franciszka. Od tamtego czasu podobne spotkania organizowane są corocznie przez rzymską Wspólnotę św. Idziego - to właśnie ona w 1986 r. podsunęła Papieżowi pomysł, który wywołał oburzenie w niejednym środowisku religijnym, nawet w samej kurii rzymskiej, jako mający szerzyć synkretyzm. 4 września do Asyżu przybyło ponad 150 przedstawicieli różnych religii. Tym razem zabrakło papieża, Benedykt XVI przesłał jednak do uczestników spotkania orędzie, w którym ideę Jana Pawła II sprzed 20 lat określił jako "śmiałą i proroczą".

W mieście św. Franciszka spotkali się przedstawiciele buddyzmu, chrześcijaństwa, islamu, judaizmu i szintoizmu, w tym m.in. Ahmad al-Tayyeb (rektor islamskiego Uniwersytetu Al-...

5386

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]