Ładowanie...
Dodatkowe pasma Festiwalu
Dodatkowe pasma Festiwalu
WARSZTATY: TAJEMNICE NIEBA
Zapraszamy na noc obserwacji nieba do Obserwatorium Astronomicznego UJ (ul. Orla 171 w Krakowie). W programie zwiedzanie (na zdj. tamtejszy radioteleskop) oraz – przy dobrej pogodzie – obserwacje teleskopowe. Zajęcia poprowadzi Tomasz Kundera. Czwartek 25 maja, godz. 20-23.
Zapisy: warsztaty@copernicusfestival.com
WARSZTATY: TAJEMNICE ZIEMI
Zapraszamy do zwiedzania Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ (ul. Gronostajowa 5 w Krakowie). W programie oprowadzanie po wystawie stałej (na zdj. fragment sekcji poświęconej biogeografii) oraz warsztaty na temat powstawania skamieniałości. Zajęcia poprowadzą: Anna Zubek i Sławomir Florjan.
Sobota 27 maja. Grupa dla dzieci (szkoła podstawowa) – godz. 10; młodzież i dorośli – godz. 12. Zapisy: warsztaty@copernicusfestival.com
WARSZTATY: TAJEMNICE ŚWIATŁA
Zapraszamy na oprowadzanie po Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS (ul. Czerwone Maki 98 w Krakowie, na zdj. widok z drona). Zwiedzimy halę eksperymentalną, zobaczymy największą w Polsce maszynę do badań naukowych oraz unikatowe kriomikroskopy elektronowe. Zajęcia poprowadzą Tomasz Kołodziej i Tomasz Sobol.
Wtorek 23 maja o godz. 10 i o godz. 12, a także czwartek 25 maja o godz. 10 i o godz. 12.
Zapisy: warsztaty@copernicusfestival.com
PROJEKCJE FILMÓW
W Kinie Mikro przy ul. Lea 5 w Krakowie odbędą się dwa pokazy filmów, z wprowadzeniem Bogusława Skowronka. Po filmach przewidziana dyskusja dla zainteresowanych.
Piątek 26 maja, godz. 22.00: „Ga, ga. Chwała bohaterom” (reż. Piotr Szulkin)
obota 27 maja, godz. 22.00: „Grawitacja” (reż. Alfonso Cuarón)
WYSTAWA; „KONSTELACJE”
Od wtorku 23 maja do niedzieli 28 maja zapraszamy na wystawę „Konstelacje” w krakowskiej Cricotece (ul. Nadwiślańska 2-4, Galeria Szatnia), dostępną w godz. 11-19. Wernisaż wystawy w poniedziałek 22 maja o godz. 19.
Badacze od wieków stawiają pytania o granice kosmosu i prawa, które nim rządzą. Artyści zaś testują granice sztuki, sprawdzają zasięg żywiołu materii twórczej i przypadku, świadomie zrywają z wcześniej wypracowanymi prawami.
„Konstelacje” to opowieść o abstrakcji przekraczającej ramy malarskiego mikrokosmosu. Na wystawie prezentowane są prace wideo, obrazy, obiekty malarskie budujące przestrzeń do działań edukacyjnych, społecznych i performatywnych. Autorzy prac: Mieczysław Waśkowski, Tadeusz Kantor, Wilhelm Sasnal, Marcin Janusz, Katarzyna Szymkiewicz, Sarkis.
WYSTAWA: „[...] orbium coelestium”
Od 23 do 28 maja zapraszamy do De Revolutionibus Ideas and Caffe (Pałac Larischa, Bracka 14 w Krakowie) na wystawę pt. „[...] orbium coelestium”. Mikrokosmos utkany ze znaczeń i form stanie się jedną z nieskończonej liczby możliwych opowieści o kosmosie. Narrację tę zbudują prace artystek i artystów wizualnych: Marty Antoniak, Kornela Janczego, Kingi Nowak, Klaudii Opoki, Moniki Pawłowskiej, Oli Sikory, Joanny Tochman, Katarzyny Wyszkowskiej i Michała Zawady (na zdj. „Krajobraz z górą i kometą” jego autorstwa).
Wernisaż wystawy w środę 24 maja o godz. 18. Partnerem wystawy jest Future Law Lab na WPiA UJ.
WYSTAWA: „KOSMOS PRZED KOPERNIKIEM I PO NIM. PODRÓŻ PO RÓŻNYCH WSZECHŚWIATACH”
Od wtorku 23 maja do niedzieli 28 maja w godz. 10-18 zapraszamy do Muzeum Inżynierii i Techniki przy ul. św. Wawrzyńca 15 w Krakowie na interaktywną podróż przez historię kosmologii – od czasów przedkopernikańskich po współczesną erę eksploracji kosmosu.
Pokażemy m.in. fragment meteorytu Pułtusk, faksymile rękopisu „De revolutionibus” Kopernika, chronokinematograf Tadeusza Banachiewicza, skany „Selenografii” Heweliusza i „Sidereus nuncius” Galileusza, a także Phobosa (na zdj.) – łazika planetarnego z AGH. W programie również pokazy wirtualnej rzeczywistości – obserwacje Ziemi z kosmosu.
LEKCJE CZYTANIA
W ramach tego pasma rozmawiamy z uczniami krakowskich liceów o współczesnej nauce, na podstawie fragmentów książek popularnonaukowych. Wydarzenie odbywa się w zgłoszonych wcześniej szkołach.
Zajęcia poprowadzą: Sabina Janeczko, Jędrzej Grodniewicz, Tomasz Miller, Mateusz Hohol i Sebastian Szybka.
Omówimy następujące książki: Paul Davies „Milczenie gwiazd”; Stanislas Dehaene „Jak się uczymy”; January Weiner, January Weiner 3 „Skąd się wzięło życie na Ziemi”; Peter Godfrey-Smith „Metazoa. Od szklanych gąbek i morskich smoków do ukrytej krainy umysłu”, P.J.E. Peebles „Stulecie kosmologii. Jak zrozumieliśmy wszechświat”.
MATERIAŁY FILMOWE
Będzie je można oglądać na stronie copernicusfestival.com. Poniżej podajemy dzień i godziny ich premiery. Pasmo „Śniadania mistrzów” emitowane będzie również na antenie RMF Classic.
ŚNIADANIA MISTRZÓW
Rozmowy ze znakomitymi naukowcami, artystami i literatami. Codziennie o godz. 8.40.
23 maja: Jerzy Dzik. Piękno wymarłego życia. Prowadzenie: Łukasz Lamża
24 maja: Agnieszka Pollo. Warto patrzeć w niebo. Prowadzenie: Grzegorz Jasiński
25 maja: Aleksander Wolszczan. Ziemie obiecane. Prowadzenie: Tomasz Miller
26 maja: Wojciech Bonowicz. Między wierszami. Prowadzenie: Anna Goc
27 maja: Katarzyna Figura. Per aspera ad astra, czyli o aktorskiej drodze. Prowadzenie: Bogusław Skowronek
NAUKA CZYTANIA
W serii krótkich filmów tropimy naukowe wątki w klasycznej literaturze dla dzieci. Premiera codziennie o godz. 10.
23 maja: Julian Tuwim, „Dyzio marzyciel”. Prowadzenie: Diana Sałacka
24 maja: Hans Christian Andersen, „Królowa śniegu”. Prowadzenie: Anna Skoczeń
25 maja: Antoine de Saint-Exupéry, „Mały książę”. Prowadzenie: Łukasz Lamża
26 maja: Hans Christian Andersen, „Bałwan ze śniegu”. Prowadzenie: Małgorzata Krzeczkowska
27 maja: Hugh Lofting, „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. Prowadzenie: Karol Kleczka
INVENTIO
Miniwykłady o kosmicznych technologiach. Premiera codziennie o godz. 13.
23 maja: Tomasz Tarnawski, Per technologiam ad astra, czyli technologie w służbie człowieka
24 maja: Piotr Homola, Czy w CREDO widzimy ciemną materię?
25 maja: Milena Michalska „Rakieciara”, Strawne wprowadzenie do inżynierii rakietowej
26 maja: Teodor Buchner, Ręka, która rządzi technologią, rządzi światem
27 maja: Nina Bażela, Barbara Szaflarska, AGH Space Systems, Jak wysłać krewetki rakietą i zaprzyjaźnić się z łazikiem marsjańskim?
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]