Docenić pluralizm
Docenić pluralizm
W bliskich nam realiach Barnaba byłby przynajmniej przez tydzień gwiazdą mediów. Obsypywano by go pytaniami: dlaczego Kościół nie mówi jednym głosem? Ile frakcji istnieje w gronie apostolskim? Czy możliwe jest stworzenie Komisji dwustronnej, która bez zamiatania pod dywan ujawni pełną prawdę o głębokim kryzysie w Kościele? Na przekór sympatykom tabloidowych pytań, św. Paweł szybko niszczy ich iluzje, deklarując: "już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus" (Ga 2, 20).
Życie w Chrystusie nie wyklucza ani różnicy opinii, ani pluralizmu stanowisk. Kościół, od czasów Soboru Jerozolimskiego po Watykański II, rozpoznawał stojące przed nim nowe wyzwania ewangelizacyjne, ważąc argumenty i uwzględniając różnice stanowisk. Jeśli zabrakło uwzględnienia tych różnic, zazwyczaj niefortunnie zostawiano na boku ważne problemy, które wymagały rozstrzygnięć wyprzedzających...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]