Reklama

Do kogo należy jutro

Do kogo należy jutro

26.12.2015
Czyta się kilka minut
Heidi i Alvin Tofflerowie w prognozowaniu przyszłości byli dotąd niezrównani. Czy trafnie przewidują także najbliższe czasy?
Fot. CORBIS
W

W latach 60. XX wieku, gdy rozwój świata wyraźnie przyśpieszył, w amerykańskim molochu telekomunikacyjnym AT&T postanowiono usprawnić ociężałe zarządzanie gigantyczną strukturą. Analizę zaproponowano coraz bardziej znanemu dziennikarzowi magazynu „Fortune” Alvinowi Tofflerowi. Pisywał on wyjątkowe felietony o rozwoju przedsiębiorstw, a dla IBM opracował diagnozę, jak komputery mogą zmienić nasz świat.

Toffler w AT&T przeanalizował wąskie gardła, które spowolniały rozwój, i wydał werdykt: trzeba podzielić koncern na mniejsze przedsiębiorstwa. Dla zarządu było to jak policzek – AT&T, dumę Ameryki, rozbić na części?! Opracowanie zniknęło więc głęboko w szufladach. Zapadła cisza. Jak wspominał potem Toffler: „Miałem wrażenie, że mój telefon został nagle odłączony”.

Kilkanaście lat później rząd USA sądownie podzielił koncern AT&T. Alvin Toffler i jego żona...

10282

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Do 2050 roku jeszcze kawałek. Jeszcze wszystko się może zdarzyć, co było w Raporcie Rzymskim (pierwszym i drugim). Z prognoz Tofflerów Autor wybrał conieco, ale: nie "nieograniczony przepływ wiedzy", lecz przepływ "komunikatów", a to jest różnica zasadnicza - powstaje totalny anonimowy śmietnik w którym giną pojecia prawdy i fałszu. Stąd punkt "wiedza ..." nabiera zupełnie innego znaczenia. Pozostałe ich prognozy (na przykład znaczenie organizacj religijnych - rozejrzyjmy sie dookoła!) raczej przyprawiają o drżenie niż dają nadzieję.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]