Reklama

Dlaczego upadła Jerozolima?

Dlaczego upadła Jerozolima?

02.10.2016
Czyta się kilka minut
Istnieje powiedzenie talmudyczne, które robi na mnie wielkie wrażenie:
K

Każdy sędzia, który wydaje prawdziwy wyrok zgodny z prawdą nawet przez jedną godzinę, zyskuje takie uznanie, jak gdyby był partnerem Świętego Jedynego, błogosławiony On, w akcie Stworzenia”. Tym bardziej wierzymy starożytnemu autorowi, jeśli wiemy, że celem stworzenia jest sprawiedliwość i tylko sprawiedliwi cieszyć się będą w pełni czasami mesjańskimi. Sędzia osiągnie ową najwyższą chwałę, gdy zna prawdę i stosuje prawo tak, by dojść do dojrzałych wniosków.

Moje rozważania uzupełnić warto o jeszcze jeden zaskakujący cytat z Talmudu: „Rabi Johanan rzekł, Jerozolima została zburzona tylko z jednego powodu, ponieważ sądy wtedy wydawały wyroki zgodnie z prawem biblijnym. Opierali swoje wyroki ściśle na Torze i nie wykraczali poza literę prawa”. Brzmią te słowa paradoksalnie. Miasto zostało zburzone z powodu Tory? Jakże było to możliwe? W poprzednim tygodniu powoływałem się na...

3748

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]