Reklama

Dlaczego upadła Jerozolima?

Dlaczego upadła Jerozolima?

02.10.2016
Czyta się kilka minut
Istnieje powiedzenie talmudyczne, które robi na mnie wielkie wrażenie:
K

Każdy sędzia, który wydaje prawdziwy wyrok zgodny z prawdą nawet przez jedną godzinę, zyskuje takie uznanie, jak gdyby był partnerem Świętego Jedynego, błogosławiony On, w akcie Stworzenia”. Tym bardziej wierzymy starożytnemu autorowi, jeśli wiemy, że celem stworzenia jest sprawiedliwość i tylko sprawiedliwi cieszyć się będą w pełni czasami mesjańskimi. Sędzia osiągnie ową najwyższą chwałę, gdy zna prawdę i stosuje prawo tak, by dojść do dojrzałych wniosków.

Moje rozważania uzupełnić warto o jeszcze jeden zaskakujący cytat z Talmudu: „Rabi Johanan rzekł, Jerozolima została zburzona tylko z jednego powodu, ponieważ sądy wtedy wydawały wyroki zgodnie z prawem biblijnym. Opierali swoje wyroki ściśle na Torze i nie wykraczali poza literę prawa”. Brzmią te słowa paradoksalnie. Miasto zostało zburzone z powodu Tory? Jakże było to możliwe? W poprzednim tygodniu powoływałem się na...

3748

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]