Reklama

Ładowanie...

Dlaczego Liz Truss zrezygnowała i co dalej z Wielką Brytanią

20.10.2022
Czyta się kilka minut
Liz Truss odchodzi z powodu własnych błędów, tak samo jak wcześniej Boris Johnson. Jej pobyt na Downing Street był rekordowo krótki i obfitował w porażki.
Liz Truss ogłasza rezygnację, 20 października 2022 r. / DANIEL LEAL / AFP / East News
L

Liz Truss objęła stanowisko premiera na początku września – od tamtego deszczowego poranka minęło jedynie 45 dni. W swoim oświadczeniu Truss stwierdziła, że rezygnuje, bo nie jest w stanie realizować mandatu, na podstawie którego została wybrana na przewodniczącą Partii Konserwatywnej.

Za tym ogólnikowym stwierdzeniem kryje się bezprecedensowy chaos ostatnich trzech tygodni, który rozpoczął się od zapowiedzi cięć podatkowych, ogłoszonych w tzw. minibudżecie ministra finansów Kwasiego Kwartenga. W jego i pani premier zamyśle miało to zwiększyć atrakcyjność Wielkiej Brytanii dla inwestorów i pobudzić wzrost gospodarczy. Rynki jednak zobaczyły tylko powiększającą się w niekontrolowany sposób dziurę budżetową i zareagowały bardzo nerwowo. Funt w relacji do dolara spadł do poziomu najniższego od 37 lat, a Bank Anglii musiał interweniować, skupując długoterminowe obligacje rządowe....

5927

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]