Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Die Ascensionis Domini

Die Ascensionis Domini

30.05.2006
Czyta się kilka minut
Ostatni dzień pielgrzymki Benedykta XVI po Polsce. Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Ten dzień zdominowały dwa wydarzenia: Msza na krakowskich Błoniach oraz pobyt Papieża w Auschwitz i Birkenau.
fot. Ł. Trzciński - visavis.pl
W

W pierwszej chwili trudno odkryć jakieś punkty styczne obu wydarzeń. Może tylko podobieństwo przestrzeni spotkania: ogromne pole Błoń i porażające ogromem pole dawnego obozu Birkenau. Pierwsze pomieściło ponad milion ludzi wspólnie wielbiących Boga; drugie - jest zbiorową mogiłą ponad miliona osób zamordowanych przez ludzi, którzy się Go wyparli albo w cyniczny sposób nadużywali Jego imienia.

Trudno komukolwiek przeniknąć modlitwę Benedykta XVI na drugim z tych pól. Czy mogły w niej wracać także obrazy i myśli z doświadczenia z przedpołudnia?...

Przemawia za tym przynajmniej jeden, chociaż bardzo skromny znak: wpisując się w pamiątkową Księgę przed blokiem śmierci w Auschwitz, Papież umieścił w niej tylko swoje imię: Benedictus XVI oraz datę - ale nie dzienną (28 maja 2006), tylko tę zaczerpniętą z kalendarza Liturgii: Die Ascensionis Domini (...

3635

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]