Ładowanie...
Diabeł we mnie

ŁUKASZ MACIEJEWSKI: - “Ubu należy raczej do mitów literatury niż jej żywej części" - pisał w 1936 r. w przedmowie do “Ubu Króla" jego tłumacz, Tadeusz Boy-Żeleński. W filmie sięgnął Pan po mit Ubu, nie po literaturę.
PIOTR SZULKIN: - Z dramatu Jarry’ego w filmie zostało niewiele. Zastanawialiśmy się nawet, czy nie zmienić tytułu, na przykład na “Dada Ubu". Powstała opowieść autonomiczna względem Jarry’ego - z oryginału wziąłem bezkompromisowość nastolatka, bezceremonialność, z którą wykrzykuje, że “król jest nagi".
- Jarry odziera bohatera z psychologii, sugerując, że tyrani jej nie mają, bo są raczej ofiarami uwikłanymi w problemy psychologiczne. Pan też podąża tym tropem.
- Tyranów cechuje zwielokrotniona miłość własna i monstrualny egoizm. Postaciom literackim dopisuje się zwykle...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]