Reklama

Ładowanie...

Diabeł we mnie

18.01.2004
Czyta się kilka minut
Po okresie transformacji nie potrafiliśmy stworzyć filmu, obrazu, pieśni. Kiedy mówimy: Rewolucja Francuska, zamykamy oczy i widzimy obraz Delacroix, a jaki obraz widzi Pan teraz? Obraz naszych czasów to telenowela i te ohydne klocki ze szkła, które pobudowaliśmy w Warszawie.
Ł

ŁUKASZ MACIEJEWSKI: - “Ubu należy raczej do mitów literatury niż jej żywej części" - pisał w 1936 r. w przedmowie do “Ubu Króla" jego tłumacz, Tadeusz Boy-Żeleński. W filmie sięgnął Pan po mit Ubu, nie po literaturę.

PIOTR SZULKIN: - Z dramatu Jarry’ego w filmie zostało niewiele. Zastanawialiśmy się nawet, czy nie zmienić tytułu, na przykład na “Dada Ubu". Powstała opowieść autonomiczna względem Jarry’ego - z oryginału wziąłem bezkompromisowość nastolatka, bezceremonialność, z którą wykrzykuje, że “król jest nagi".

- Jarry odziera bohatera z psychologii, sugerując, że tyrani jej nie mają, bo są raczej ofiarami uwikłanymi w problemy psychologiczne. Pan też podąża tym tropem.

- Tyranów cechuje zwielokrotniona miłość własna i monstrualny egoizm. Postaciom literackim dopisuje się zwykle...

10467

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]