Reklama

Demokracja na pustyni

Demokracja na pustyni

01.01.2007
Czyta się kilka minut
Przypominamy rozmowę z Benjaminem R. Barberem, którą na łamach „Tygodnika Powszechnego” publikowaliśmy dziesięć lat temu.
M

MAŁGORZATA FUGIEL, MICHAŁ KUŹMIŃSKI: - Co się stało z Zachodem? Czy istnieje jeszcze coś takiego, jak - by odwołać się do Huntingtona - cywilizacja zachodnia?

BENJAMIN R. BARBER: - Zapytano kiedyś Mahatmę Gandhiego: "Co sądzi pan o współczesnej cywilizacji?". Ten odpowiedział: "O, to byłby dobry pomysł". Cywilizacja to zawsze pewien pomysł, idea, ale zawsze nieadekwatna do rzeczywistości i ryzykowna. Nie sądzę zresztą, by cywilizacja miała się dziś gorzej niż np. w erze zimnej wojny albo w latach 30., gdy Europą rządzili naziści, bądź w XVIII w., gdy Polska znajdowała się pod rozbiorami. Jestem realistą świadomym problemów cywilizacji, ale zbyt często, zwłaszcza w Polsce, uważa się nasze czasy za najczarniejsze w historii. Tymczasem, szczególnie właśnie w Polsce, nastały najlepsze czasy od ponad 300 lat!

- Pytamy, bo Zbigniew Brzeziński w ostatniej rozmowie z "TP"...

21373

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]