Reklama

Demokracja na pustyni

01.01.2007
Czyta się kilka minut
Przypominamy rozmowę z Benjaminem R. Barberem, którą na łamach „Tygodnika Powszechnego” publikowaliśmy dziesięć lat temu.
M

MAŁGORZATA FUGIEL, MICHAŁ KUŹMIŃSKI: - Co się stało z Zachodem? Czy istnieje jeszcze coś takiego, jak - by odwołać się do Huntingtona - cywilizacja zachodnia?

BENJAMIN R. BARBER: - Zapytano kiedyś Mahatmę Gandhiego: "Co sądzi pan o współczesnej cywilizacji?". Ten odpowiedział: "O, to byłby dobry pomysł". Cywilizacja to zawsze pewien pomysł, idea, ale zawsze nieadekwatna do rzeczywistości i ryzykowna. Nie sądzę zresztą, by cywilizacja miała się dziś gorzej niż np. w erze zimnej wojny albo w latach 30., gdy Europą rządzili naziści, bądź w XVIII w., gdy Polska znajdowała się pod rozbiorami. Jestem realistą świadomym problemów cywilizacji, ale zbyt często, zwłaszcza w Polsce, uważa się nasze czasy za najczarniejsze w historii. Tymczasem, szczególnie właśnie w Polsce, nastały najlepsze czasy od ponad 300 lat!

- Pytamy, bo Zbigniew Brzeziński w ostatniej rozmowie z "TP"...

21373

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]