Reklama

Demokracja i gospodarka

Demokracja i gospodarka

22.08.2004
Czyta się kilka minut
Wzasadzie nie ma (w każdym razie według liberalnych myślicieli od XVIII wieku do dzisiaj) problemu: wolność gospodarcza sprzyja rozwojowi liberalnej demokracji. Handel i gospodarka łagodzą konflikty międzynarodowe i wewnętrzne i w przyszłości zapewnią wieczny pokój. Takie poglądy głoszono uparcie przez ostatnie dwieście pięćdziesiąt lat, mimo że bardzo wiele faktów: wojny, rewolucje i inne konflikty wewnętrzne zdawały się je podważać. Jak to wygląda obecnie?.
D

Dominacja ekonomii i gospodarki nad polityką wydaje się niewątpliwa, różne tylko są formy tej dominacji - od bardzo brutalnych po niemal niezauważalne. Jednak wnioski, jakie z tego można wyciągać różnią się zasadniczo. Albo bowiem sądzimy, że taki stan rzeczy jest dobry i korzystny, albo że jest zły i niebezpieczny.

Zwolennicy demokracji zdominowanej przez ekonomię mają solidne argumenty. Są to najczęściej neoliberałowie, chociaż nie tylko. Uważają, że ekonomia jest siłą organizującą społeczeństwa, wobec tego sprawna gospodarka wyklucza nie tylko konflikty, ale także w znacznym stopniu zastępuje niezbyt sprawną demokratyczną politykę. Mówią nawet o nadmiarze demokracji, rozumiejąc przez to, czy to nadmiar demokratycznych postulatów społeczeństwa, jakich żaden rząd nie jest w stanie zrealizować, czy to zbyt wolne i nieskuteczne procedury demokratyczne, które...

3652

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]