Reklama

Dawid i Goliat

Dawid i Goliat

18.07.2017
Czyta się kilka minut
Dawid miał 15 lat, gdy został przez proroka Samuela pomazany (namaszczony) oliwą, 30, gdy został w Hebronie królem Izraela, a 70, gdy zmarł. Wybrany został przez Boga spośród ośmiu synów Isaja. Nie był chyba przez ojca traktowany przesadnie dobrze. Nie miał w sobie nic z ulubionego i zadbanego Józefa.
I

Isaj zapomniał o nim, prezentując swoich potomków przed prorokiem. Imienia matki w Księdze nawet nie wspomniano. Nie wiemy, jakie imiona nosili bracia (poza jednym wyjątkiem). Jeśli coś wiedział o przodkach, to o babce Rut. Podobno wraz z jedną z żon – Abigail – napisał o niej miłosną księgę. Wiemy też, że w sytuacjach opresji rodzinę swoją dla bezpieczeństwa i spokoju umieścił pośród Moabitów, z którymi łączył go związek krwi. A wyróżniał się już za młodu trzema talentami. Po pierwsze był dobrym pasterzem. Po drugie, musiał być silny i sprawny fizycznie (pokonał niedźwiedzia i lwa). Po trzecie, był muzykalny. Tradycja powiada, że grał na cytrze – tak dobrze, że uśmierzał królewski smutek i melancholię. Z czasem uporczywie dały się one we znaki Saulowi. Uchodził też za osobę piękną, o czym nie zapomniał Michelangelo w słynnej florenckiej rzeźbie.

Musiał być pewny siebie. Miał...

3058

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]