Reklama

Dama z papieroskiem

Dama z papieroskiem

23.02.2010
Czyta się kilka minut
Zwiedzanie z Szymborską - co podkreślają filmowi rozmówcy - jest jak odkrywanie starych miejsc na nowo. Nawet zwykły sklepik z tandetnymi suwenirami staje się na moment małym skarbcem.
K

Kiedy Wisława Szymborska próbuje wyobrazić sobie w filmie własne piekło, jest ono po brzegi wypełnione wywiadami i medialnym szumem. Z tym większym zdumieniem ogląda się dokumentalny portret poetki autorstwa Katarzyny Kolendy-Zaleskiej, której udało się zbliżyć do swojej bohaterki w niespotykany dotychczas sposób. W powstałym przed sześcioma laty dokumencie Antoniego Krauzego (skądinąd też udanym) pod tytułem "Radość pisania" musieliśmy zadowolić się duchową bardziej niźli fizyczną obecnością noblistki. Tym razem mamy Szymborską, która nie dość, że nie boi się kamery, to jeszcze pozwala się porwać ekipie filmowej w eskapadę po Europie.

"Przewrotny portret Wisławy Szymborskiej" (taki jest podtytuł filmu) nie jest wcale taki przewrotny dla tych, którzy interesują się osobą poetki, znają jej oryginalne pasje i słabostki. O jej talentach limerycznych, upodobaniu...

4094

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]