Reklama

Dalecy krewni

Dalecy krewni

09.10.2005
Czyta się kilka minut
Krajobraz z dalekimi krewnymi to rzeczywiście pięknie złożony teatr muzyczny, jak napisał Tomasz Cyz relacjonując przed tygodniem Warszawską Jesień, ale zanalizowanie go jest piekielnie trudne.
P

Przedstawienia Heinera Goebbelsa są teraz niewątpliwie elementem głównego nurtu zachwytu w europejskim teatrze. Zajmują też ważne miejsce w dociekaniach Hansa Thiesa Lehmanna na temat "teatru postdramatycznego". Pierwszy kontakt z teatrem Goebbelsa nie zrobił na mnie spodziewanego wrażenia. Na ubiegłorocznych warszawskich Spotkaniach zaprezentowano "Hashiriqaki". Nie było to przedstawienie operowe, choć muzyka odgrywała w nim kluczową rolę, na pewno też nie było to przedsięwzięcie dramatyczne. Być może postdramatyczne. Tamten spektakl wydał mi się chaosem zabaw reżyserskich, z którego nie wynikały ani sensy, ani emocje.

Ze spektaklem pokazanym w Warszawie jest inaczej. Najłatwiej rzecz drobiazgowo opisać. Znacznie gorzej wyłowić sensy i przesłania, ale tak ma być w teatrze postdramatycznym, który w dużej mierze jest przejawem sztuki abstrakcyjnej, gdzie słowa...

6169

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]