Reklama

Czy Pan Bóg ma poczucie humoru?

Czy Pan Bóg ma poczucie humoru?

17.03.2009
Czyta się kilka minut
To nie jest banalne pytanie ani kwestia czysto akademicka. Od odpowiedzi na nie zależy przecież - niech to zabrzmi poważnie - miejsce humoru w historii zbawienia. Niektórzy twierdzą, że Jezus się nie śmiał - w każdym razie nic o tym nie piszą w Ewangeliach. Słusznie jednak zauważa o. Jacek Salij, że "z tego spostrzeżenia wynika mniej więcej tyle samo, co z zauważenia, że Ewangelie nigdzie nie mówią o tym, żeby Pan Jezus się mył, czesał albo ubierał".
K

Kto pamięta "Imię róży", ten wspomni dysputę między Wilhelmem z Baskerville a Jorgem na ten temat. Dla starego mnicha Jorge śmiech był oznaką głupoty i czymś zgoła nieludzkim, gdyż "wstrząsa ciałem, zniekształca rysy twarzy, czyni człowieka podobnym do małpy". Jezus się nie śmiał, gdyż nie opowiadał bajek ani nie pisał komedii, lecz jedynie przejrzyste przypowieści - argumentował.

Śmiech jednak śmiechowi nierówny, nie każdy też jest dobry (np. radość z cudzego nieszczęścia: Schadenfreude), a samo poczucie humoru bardziej kojarzy nam się z uśmiechem niż ze śmiechem. Niejednokrotnie uśmiech wywołuje lektura Biblii. W Starym Testamencie jest pewien tekst, który zawsze mnie wprawiał w dobry humor: "W owym dniu zagwiżdże Pan na muchy przy końcu odnóg nilowych w Egipcie i na pszczoły w ziemi asyryjskiej" (Iz 7, 18). Wyobraźnia kazała mi widzieć w tym miejscu Pana...

3147

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]