Reklama

Ładowanie...

Cztery strony rewolucji

21.01.2013
Czyta się kilka minut
W „Pensjonacie Miramar” egipski noblista, Nadżib Mahfuz ukazał frustracje i nadzieje narodu pochłoniętego wielką zmianą polityczną.
M

Mahfuz napisał tę książkę w roku 1967. Ukazała się tuż przed klęską Egiptu w wojnie sześciodniowej z Izraelem. Dał w niej wyraz goryczy, jaką przeżył po rewolucji Naserowskiej 1952 r. I rozpisał swój żal na głosy.

WIELOGŁOS I KLAROWNOŚĆ

„Pensjonat Miramar” jest opowieścią polifoniczną, o wyrafinowanej, konstrukcji, która rozjaśnia polityczno-historyczne zawiłości. Tym razem Mahfuz przeniósł opowieść z rodzinnego miasta, któremu wystawił pomnik swą „trylogią kairską”, do nadmorskiej Aleksandrii. Zainspirowany europejskimi rozwiązaniami narracyjnymi, postanowił wprowadzić do jednego budynku cały ówczesny Egipt. Na progu podupadającego pensjonatu zjawiają się kolejno goście. Jako pierwszy do dawnego domu uciech przybywa Amir Wadżdi – emerytowany dziennikarz, który ma nadzieję doczekać śmierci w towarzystwie właścicielki lokalu, Marianny. Po życiu „w epoce...

5493

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]