Reklama

Człowiek szczęśliwy

Człowiek szczęśliwy

31.07.2007
Czyta się kilka minut
Włodzimierz Kowalewski stworzył opowieść kompletnie odmienną od tego, co się teraz w Polsce pisze. Pełną pogody i optymizmu - choć jej akcja rozgrywa się w ponurych czasach, a bohaterowie skazani są na nędzne życie.
N

Niedługo po październikowym przełomie 1956 r., na fali chwilowej odwilży, z której skorzystała pewna część emigracyjnej społeczności, wraca z Anglii do kraju Fabian, wzięty muzyk swingowy. Opuszcza Zachód w dość niejasnych okolicznościach (nie spłaciwszy na przykład zaciągniętych zobowiązań finansowych), by zamieszkać w Ciechocinku u swej siostry Wandy, obecnie dentystki, a przed wojną popularnej wokalistki jazzowej.

Jest późna jesień 1957 r., wyjechali ostatni sezonowi kuracjusze, zewsząd wyłania się wczesnopeerelowska szarzyzna i materialna dewastacja. A Fabian, pełen werwy i wigoru, zakłada - jakby na przekór ponurej rzeczywistości - swingujący ansambl (wśród członków zespołu znajdzie się nawet miejscowy milicjant!), by grać radosną muzykę. Ku przyjemności własnej i, jak się szybko okazuje, także coraz liczniejszych słuchaczy. Władza inicjatywę, po...

5039

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]