Reklama

Człowiek bez wad

Człowiek bez wad

22.05.2007
Czyta się kilka minut
Na zakończenie cyklu felietonów owadach pospolitych zastanówmy się, jak by to było, gdyby człowiek wogóle nie miał wad ijaki byłby to człowiek?.
W

Wiadomo, że nie święty, bo święci mieli wady i zostali kanonizowani nie dlatego, że byli bez wad. Jednakże nieco banalnie brzmi popularne twierdzenie, że każdy z nas ma jakieś wady. Właściwie dlaczego? A może są wśród nas tacy, którzy wad nie mają? A w każdym razie nie mają wad pospolitych, codziennych, drobnych, chociaż często uciążliwych. Może są idealnymi ludźmi, mężami, ojcami, przyjaciółmi, pracownikami. Intuicja i doświadczenie podpowiadają nam, że to niemożliwe. I słusznie.

Albowiem człowiek bez wad musiałby być człowiekiem bez namiętności, bez silnych uczuć, całkowicie racjonalny. Otóż, tak jak nie wierzę w skonstruowanie komputerowej repliki człowieka, tak też nie wierzę w człowieka bez wad. Na szczęście w naszym życiu kierujemy się w znacznie większym stopniu emocjami i jesteśmy częściej ofiarami losu czy też przypadku, niż zwykliśmy sądzić....

3976

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]