Reklama

Czechy: Brno ubolewa

Czechy: Brno ubolewa

01.06.2015
Czyta się kilka minut
Rada miejska Brna – drugiego pod względem wielkości miasta Czech – przyjęła deklarację, w której przeprasza za wygnanie z miasta 70 lat temu ludności niemieckiej i za okoliczności, w jakich to nastąpiło.
3

31 maja 1945 r. zaczął się marsz śmierci: nowe władze czeskie przeprowadziły tzw. dzikie wysiedlenia i kazały 27 tys. Niemców (głównie kobietom, dzieciom i osobom starszym) opuścić Brno i udać się pieszo 50 km do granicy z Austrią. Według źródeł niemieckich i austriackich marszu nie przeżyło 4 tys. ludzi; dane czeskie są niższe. W minioną sobotę odbył się Marsz Pojednania, w którym udział wzięli Czesi, Słowacy, Austriacy i Niemcy. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]