Reklama

Czechy: Brno ubolewa

Czechy: Brno ubolewa

01.06.2015
Czyta się kilka minut
Rada miejska Brna – drugiego pod względem wielkości miasta Czech – przyjęła deklarację, w której przeprasza za wygnanie z miasta 70 lat temu ludności niemieckiej i za okoliczności, w jakich to nastąpiło.
3

31 maja 1945 r. zaczął się marsz śmierci: nowe władze czeskie przeprowadziły tzw. dzikie wysiedlenia i kazały 27 tys. Niemców (głównie kobietom, dzieciom i osobom starszym) opuścić Brno i udać się pieszo 50 km do granicy z Austrią. Według źródeł niemieckich i austriackich marszu nie przeżyło 4 tys. ludzi; dane czeskie są niższe. W minioną sobotę odbył się Marsz Pojednania, w którym udział wzięli Czesi, Słowacy, Austriacy i Niemcy. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]