Reklama

Ładowanie...

Czas wykorzystany

Czas wykorzystany

07.09.2020
Czyta się kilka minut
David Graeber, jeden z najważniejszych współczesnych intelektualistów, zmarł nagle w wieku 59 lat.
J

Jeszcze dzień wcześniej był aktywny w mediach społecznościowych. Pozostaną po nim książki. „Dług. Pierwsze 5 tysięcy lat” z 2011 r. to praca, na którą często powoływali się krytycy neoliberalnych terapii zaciskania pasa. Graeber wskazuje w niej, że dług jest jedną z najważniejszych społecznych innowacji, która dała ludzkości szansę na rozwój i postęp.

W 2018 r. Graeber zachwycił ponownie, publikując „Bullshit Jobs” (w Polsce ukazała się pod tytułem „Praca bez sensu”). Znów wyraził to, czego nikt nie umiał ubrać w słowa: że we współczesnym kapitalizmie zbyt wiele jest prac, które nie dają człowiekowi ani godziwego utrzymania, ani społecznej wartości. Kradną za to nasz najcenniejszy zasób: czas.

Sam Graeber swój czas wykorzystał nie tylko na pisanie. Był aktywny w ruchu ­Occupy, który po 2011 r. rozlał się na kilkaset miast świata głosząc: dość nierówności, czas na prawdziwą demokrację! Demokrację dla „nas 99 proc.” (był autorem tego hasła). A nie taką, która służy tylko 1 proc. najbogatszych. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]