Reklama

Ładowanie...

Czas pieszczot i czas wstrzemięźliwości

10.08.2003
Czyta się kilka minut
Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem. Jest czas rodzenia i czas umierania, (...) czas pieszczot cielesnych i czas wstrzymywania się od nich. (Koh 3,1-2 i 5).
K

Kiedy czytam o kontrowersjach i trudnościach w stosowaniu naturalnego planowania rodziny (NPR), a szczególnie przestrzeganiu okresowej wstrzemięźliwości, przypomina mi się ten cytat z Księgi Koheleta. To oczywiste, że nie zawsze trwa radość, że nie zawsze są okresy powodzenia, a trudności i cierpienia sprawiają, że dojrzewamy, stajemy się silniejsi i potrafimy docenić dni bez trosk. Buntujemy się, że okresy wstrzemięźliwości seksualnej są niezależne od nas, że moglibyśmy sami sobie je wyznaczać - i wyznaczamy, gdy jesteśmy zajęci, przepracowani. Ale przecież, gdy przychodzą trudności, choroba, czyjaś śmierć - to też są okresy smutku niezależne od nas, które po prostu musimy przyjąć i przeżyć. Dlaczego więc buntujemy się przeciwko okresowej wstrzemięźliwości wyznaczonej fizjologią kobiety?

Myślę, że prawie wszystkie nieporozumienia, które wiążą się z NPR,...

12432

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]