Reklama

Czas na wspólne stanowisko

Czas na wspólne stanowisko

27.11.2006
Czyta się kilka minut
Podczas niedawnej konferencji na temat AIDS w Toronto, w trakcie ekumenicznej debaty zabrakło muzułmanów i katolików, którzy nie podzielają spojrzenia większości na metody walki z chorobą. Wypunktował to zwierzchnik Kościoła luterańskiego w USA, mówiąc, że zastąpiono pragmatyzm, czyli wychowanie seksualne i profilaktykę, moralnością, co doprowadziło m.in. do uznania prezerwatywy za zło. Co jednak, jeśli nacisk na abstynencję i wierność okazuje się bardziej pragmatyczny?.
Plakat "Lekarzy bez Granic" /fot. KNA-Bild
P

Powszechna wydaje się wiedza o tym, jak zatrzymać pandemię AIDS: promować bezpieczny seks, edukować prostytutki, zapewniać jednorazowe igły i strzykawki narkomanom, używać prezerwatyw. Jednak Kościół katolicki nieustannie sprzeciwia się temu ostatniemu. Gdy parę lat temu kard. Alfonso Lopez Trujillo, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny powiedział, że ufność, iż prezerwatywa uratuje czyjeś życie, jest jak gra w rosyjską ruletkę, posypały się na niego gromy. Clou wypowiedzi kardynała stanowiło stwierdzenie, że prezerwatywy mają mikropory, przez które może przeniknąć wirus. Ten często powtarzany przez przedstawicieli Kościoła argument media traktują jako niedorzeczny. "Watykan wciąż upowszechnia fałszywe informacje na temat prezerwatyw i ich nieskuteczności w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa. Wbrew ustaleniom naukowców oraz stanowisku organizacji zwalczających HIV/...

6108

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]