Reklama

Czas i to, co inne

Czas i to, co inne

04.07.2004
Czyta się kilka minut
W historii kina wielokrotnie podejmowano próby ilustrowania abstrakcyjnych pojęć. Zadania tego podjęło się niedawno szesnastu twórców nowelowego dyptyku 10 minut później: trąbka i 10 minut później: wiolonczela, przedstawiając osobiste wizje czasu.
J

Jako całości filmy te przegrywają w konfrontacji z nieuchwytnym, choć wszechobecnym czasem. Wariacje na zaproponowany przez producentów temat niewiele wnoszą, a prowokacyjne interpretacje trącą często infantylizmem. Jednak - jak zwykle w przypadku zbiorowych produkcji - niektóre z nowel godne są głębszej refleksji.

Nic dwa razy?

Koncepcja czasu w religiach kosmicznych podkreśla jego kolistą strukturę, rzeczywistość nasycona jest tu znakami przejawiającymi świętość, małe pętle czasowe odpowiadają wyższemu porządkowi świata. Taką wizję przedstawiają m.in. indyjskie “Upaniszady", z których czerpie inspirację Bernardo Bertolucci - jeden z ośmiu twórców zaproszonych do realizacji filmu “10 minut później: wiolonczela".

Hinduska przypowieść o mocy Mai (złudzenia) potraktowana zostaje w sposób swobodny. Jej...

6813

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]