Reklama

Krwawa zapłata

Krwawa zapłata

09.06.2014
Czyta się kilka minut
Francuski reżyser w wyrafinowany sposób opowiada o tym, jak gniew, ból i zraniona duma jednego człowieka wstrząsają feudalnym porządkiem XVI-wiecznej Europy.
Mads Mikkelsen w filmie „Michael Kohlhaas” Fot. MATERIAŁY PRASOWE
M

Marcin Luter (Denis Lavant) przybywa do Michaela Kohlhaasa (w tej roli Mads Mikkelsen), przywódcy chłopskiego powstania, by przekonać go do negocjacji z arystokracją i zaprzestania terroru. Fikcyjna scena, w której pastor staje się sumieniem tytułowego bohatera, jest jedną z najmocniejszych w filmowej adaptacji noweli Heinricha von Kleista o XVI-wiecznym rewolucjoniście z Brandenburgii (wcześniejszą w 1969 r. nakręcił Volker Schlöndorff). Uczciwy handlarz końmi został wcześniej upokorzony i oszukany przez pewnego barona, i kiedy zlekceważony przez sądy traci wszystko, co miał najcenniejszego, wypowiada wojnę całemu skorumpowanemu systemowi. Wspierają go w tym różnej maści skrzywdzeni i poniżeni, ale to właśnie rozmowa z szanowanym przezeń duchownym uświadamia bohaterowi, że znalazł się w moralnej pułapce.
Mało znany u nas francuski reżyser ­Arnaud des Pallières opowiada o tym,...

4773

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]