Reklama

Czas chaosu

Czas chaosu

18.07.2016
Czyta się kilka minut
Za rok albo dwa możemy obudzić się na kontynencie, w którym wszystko się zmieniło – i nikt nie będzie wiedział, co z tą zmianą zrobić.
Promenade des Anglais w Nicei po zamachu, 14 lipca 2016 r. Fot. Cyril Dodergny / PHOTOPQR / FORUM
W

W chwili, gdy Zjednoczone Królestwo właśnie stawało się pośmiewiskiem świata, Boris Johnson został mianowany ministrem spraw zagranicznych” – tak skomentował najsłynniejszą postbrexitową nominację Ricky Gervais, twórca serialu „The Office”. A potem, dzień po dniu, nastąpiły wydarzenia zupełnie nieśmieszne: masakra w Nicei i nieudany pucz w Turcji.

Farsa miesza się tu z grozą, strach i niepewność jutra wypierają porządek i przewidywalność, które stanowiły dla mieszkańców świata zachodniego podstawę egzystencji, zapewniając im dobrobyt i pozwalając bez wyrzutów sumienia ignorować potrzeby miliardów ludzi żyjących gdzie indziej.
Polityka z dziedziny, w której (zwłaszcza w Wielkiej Brytanii) jednak liczyła się treść, gdzie język musiał odnosić się do rzeczywistości, a barwy dodawał mu dowcip, zmienia się w oderwaną od prawdy arenę kłamców i klaunów. Bagehot, felietonista...

5449

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]