Reklama

Czarny kot przebiega przez miedzę

Czarny kot przebiega przez miedzę

11.08.2008
Czyta się kilka minut
Rosjanie używają powiedzonka na określenie stosunków między ludźmi, którzy się pokłócili: "Między nami przebiegł ­czarny kot". Gdy patrzy się na stosunki rosyjsko-ukraińskie, trudno oprzeć się wrażeniu, że między Moskwą i Kijowem przebiegł nie jeden czarny kot, lecz całe stado.
N

Na liście pretensji znajduje się przede wszystkim dążenie Ukrainy do Unii Europejskiej i NATO. Zwłaszcza to drugie odbierane jest w Rosji wręcz jako zdrada; Ukraina z kolei alergicznie reaguje na próby zawracania jej z tej drogi. Na ostrzu noża postawiona została też kwestia języka rosyjskiego (zdaniem Rosjan poddawanego na Ukrainie szykanom) i obecność rosyjskiej bazy Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu. Obie strony zarzucają też sobie wzajem wypaczanie historii - różne są interpretacje Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 1932-33, roli UPA w II wojnie światowej, wojny w ogóle, wreszcie oceny reżimu stalinowskiego. No i jest jeszcze gaz: wieczne źródło konfliktu o ceny, dostawy i stawki za tranzyt.

Kilka liczb

Znamienne, jak zmieniły się nastroje wśród Rosjan wobec Ukrainy w ciągu ostatniego roku. W zeszłorocznych sondażach,...

8560

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]