Reklama

Cyberdysydenci kontra Goołag

Cyberdysydenci kontra Goołag

27.02.2006
Czyta się kilka minut
Chińskie władze walczą z opozycją także w internecie. Swoją skuteczność zawdzięczają nie tylko tysiącom cyberpolicjantów, ale także wsparciu ze strony międzynarodowych koncernów.
C

Chiny, prowincja Hunan. Shi Tao, 37-letni dziennikarz, loguje się na swoim prywatnym koncie mailowym w chińskiej wersji serwisu Yahoo. Na biurku ma rozesłane okólnikiem wewnętrzne rozporządzenie Chińskiej Partii Komunistycznej, ostrzegające dziennikarzy przed możliwymi zamieszkami. Zbliża się 15. rocznica masakry na placu Tiananmen i partia zakazuje publikacji na ten temat. Shi pisze streszczenie rozporządzenia i wysyła je na amerykańską stronę internetową.

Może nawet nie zawahał się, naciskając "wyślij". Internet, wydaje się, pozwala przekraczać granice i blokady informacyjne; tu każdy staje się twórcą informacji, na którą monopol jest podstawą funkcjonowania reżimów. W mgnieniu oka wiadomości przemierzają po światłowodowych łączach glob, przekazywane od serwera do serwera.

Zanim jednak wiadomość opuści terytorium Chin, przejdzie przez kilka...

16332

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]