Reklama

Ładowanie...

Cudze piękno

19.04.2011
Czyta się kilka minut
Cytowanie klasyków jest zajęciem nieszkodliwym. Cytowanie jest zaledwie wypożyczeniem ślicznego malunku, bez którego nasza własna opowieść wydaje się nie dość sugestywna.
N

Nie dość cudna bądź mądra. Gdy człowiek jest młody, cytowanie ma sens. Cytowanie bez cudzysłowów świetnie się sprawdza, gdy piszemy listy miłosne - są to chwyty znane od prawieków. Przez weselszych klasyków zalecane, przez etyków silnie odradzane. Opisane.

Szczęśliwi, których adresatki nie były dość oczytane, w nieszczęściu do dziś dnia są ci, którym cudzość z listu wydłubano, przebito serce i wepchnięto do trzęsawiska. Młodość cytującego usprawiedliwia, osobnik dorosły powinien jednak walczyć o coś więcej niż proste uznanie. Jest ono niczym wobec zadowolenia człowieka cytowanego. Życie umysłowe należy sobie tak ułożyć, byśmy to my znaczyli pachnące łąki literatury zgrabnymi zdaniami, by to nasze słowa wykuwano na tablicach i przywoływano na wiecach. Oto rada na pokusy wiosenne.

***

"Ładne rzeczy zawsze warto mieć na własność...

2451

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]