Reklama

Cudze piękno

Cudze piękno

19.04.2011
Czyta się kilka minut
Cytowanie klasyków jest zajęciem nieszkodliwym. Cytowanie jest zaledwie wypożyczeniem ślicznego malunku, bez którego nasza własna opowieść wydaje się nie dość sugestywna.
N

Nie dość cudna bądź mądra. Gdy człowiek jest młody, cytowanie ma sens. Cytowanie bez cudzysłowów świetnie się sprawdza, gdy piszemy listy miłosne - są to chwyty znane od prawieków. Przez weselszych klasyków zalecane, przez etyków silnie odradzane. Opisane.

Szczęśliwi, których adresatki nie były dość oczytane, w nieszczęściu do dziś dnia są ci, którym cudzość z listu wydłubano, przebito serce i wepchnięto do trzęsawiska. Młodość cytującego usprawiedliwia, osobnik dorosły powinien jednak walczyć o coś więcej niż proste uznanie. Jest ono niczym wobec zadowolenia człowieka cytowanego. Życie umysłowe należy sobie tak ułożyć, byśmy to my znaczyli pachnące łąki literatury zgrabnymi zdaniami, by to nasze słowa wykuwano na tablicach i przywoływano na wiecach. Oto rada na pokusy wiosenne.

***

"Ładne rzeczy zawsze warto mieć na własność...

2451

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]