Reklama

Covid zabija Rosjan

Covid zabija Rosjan

01.11.2021
Czyta się kilka minut
D

Dobowy przyrost zakażeń koronawirusem przekroczył 40 tys., od ponad tygodnia codziennie umiera ponad tysiąc osób. Szczyt czwartej fali epidemii spodziewany jest w Rosji pod koniec pierwszego tygodnia listopada. Ale czy na pewno?

Po długim okresie bezczynności władze próbują opanować sytuację. W szpitalach zaczyna brakować łóżek, sprzętu, lekarstw, tlenu. Prezydent ogłosił w okresie od 30 października do 8 listopada dni wolne od pracy. Mer Moskwy (ponad 8 tys. zakażeń dziennie) ogłosił miękki lockdown w tym okresie. Petersburg (ponad 3 tys. zakażeń) zamierza wprowadzić obostrzenia: w przestrzeni publicznej będą sprawdzane kody QR, bez świadectwa o szczepieniu nie będzie można wejść do kin, teatrów, siłowni, muzeów. Władze Chakasji, republiki autonomicznej w składzie Federacji Rosyjskiej, wprowadziły godzinę policyjną. Mimo zagrożenia wielu Rosjan potraktowało dni wolne jako okazję do wyjazdu – jeśli uda się zdobyć bilet, to do Turcji, jeśli się nie uda, przynajmniej do Soczi. Choć przewoźnicy dyktują paskarskie ceny, chętnych jest aż nadto.

Władze nawołują do szczepień. Gdzieniegdzie nawet tworzą się kolejki pod punktami wakcynacji. Ale to kilkudniowe wzmożenie nie poprawi kiepskich statystyk – dwie dawki szczepionki podano 49,1 mln ludzi (ok. 35 proc. ludności). Do osiągnięcia liczby zaszczepionych dającej szansę nabycia zbiorowej odporności przy obecnym tempie wakcynacji potrzeba 8 miesięcy.

Rosjanie nie ufają rodzimym szczepionkom, choć władze przekonują, że są bezpieczne i skuteczne. Putin przy każdej okazji lansuje Sputnik V. Ostatnio mówił: „Europejczycy szczepią się w Rosji Sputnikiem, a potem kupują u siebie zaświadczenia, że się szczepili Pfizerem”. Jak to w rosyjskich covidowych bajkach bywa, robi się i śmiesznie, i strasznie. Fałszowane świadectwa szczepień to domena Rosjan.

Ale nikomu nie jest do śmiechu, bo statystyki są zatrważające. Urząd statystyczny Rosstat podał, że od początku pandemii na covid zmarło 400 tys. Rosjan; niezależni demografowie szacują, że może to być niemal 700 tys. Dane te nie uwzględniają ostatnich tygodni, gdy umierało 800-1000 osób dziennie.©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

W latach 1992-2019 związana z Ośrodkiem Studiów Wschodnich, specjalizuje się w tematyce rosyjskiej, publicystka, tłumaczka, blogerka („17 mgnień Rosji”). Od 1999 r. stale współpracuje z „...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]