Reklama

Co zrobić, żeby zostali

Co zrobić, żeby zostali

26.09.2004
Czyta się kilka minut
W listopadzie 2003 r. przyjęto w Unii Europejskiej dyrektywę, według której tydzień pracy lekarza nie może przekroczyć 48 godzin, zaś dzień pracy 8 godzin. Po tej zmianie w ciągu najbliższych kilku lat w krajach UE przybędzie 60 tys. etatów dla lekarzy.
O

O tym, że dyrektywa zacznie obowiązywać od 1 maja 2004 r. w Polsce, wiedziano od kilku miesięcy. Nie jest też tajemnicą, że nasi młodzi lekarze mają problemy ze zdobyciem po stażu specjalizacji z interny, chirurgii czy ginekologii ze względu na układy profesorsko-towarzyskie. O niskich zarobkach, przede wszystkim pielęgniarek i położnych, wiemy chyba od zawsze, a na pewno od rozpoczęcia transformacji ustrojowej. O co więc ten krzyk, podniesiony przez niektóre media, że lekarze opuszczają szpitale, uczą się języków (poza angielskim, przede wszystkim norweskiego i szwedzkiego) i masowo zgłaszają się do izb lekarskich po zaświadczenia uprawniające ich do wykonywania zawodu poza granicami? Po pierwsze, to można było przewidzieć, po drugie - jedna trzecia szpitali w Polsce (z reguły powiatowych, niespecjalistycznych) powinna zostać zlikwidowana, bo jest niepotrzebna. Reszta bez...

1861

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]