Reklama

Co zrobić, żeby zostali

Co zrobić, żeby zostali

26.09.2004
Czyta się kilka minut
W listopadzie 2003 r. przyjęto w Unii Europejskiej dyrektywę, według której tydzień pracy lekarza nie może przekroczyć 48 godzin, zaś dzień pracy 8 godzin. Po tej zmianie w ciągu najbliższych kilku lat w krajach UE przybędzie 60 tys. etatów dla lekarzy.
O

O tym, że dyrektywa zacznie obowiązywać od 1 maja 2004 r. w Polsce, wiedziano od kilku miesięcy. Nie jest też tajemnicą, że nasi młodzi lekarze mają problemy ze zdobyciem po stażu specjalizacji z interny, chirurgii czy ginekologii ze względu na układy profesorsko-towarzyskie. O niskich zarobkach, przede wszystkim pielęgniarek i położnych, wiemy chyba od zawsze, a na pewno od rozpoczęcia transformacji ustrojowej. O co więc ten krzyk, podniesiony przez niektóre media, że lekarze opuszczają szpitale, uczą się języków (poza angielskim, przede wszystkim norweskiego i szwedzkiego) i masowo zgłaszają się do izb lekarskich po zaświadczenia uprawniające ich do wykonywania zawodu poza granicami? Po pierwsze, to można było przewidzieć, po drugie - jedna trzecia szpitali w Polsce (z reguły powiatowych, niespecjalistycznych) powinna zostać zlikwidowana, bo jest niepotrzebna. Reszta bez...

1861

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]