Reklama

Ładowanie...

Co z tym minimalizmem?

13.09.2011
Czyta się kilka minut
Podczas krakowskiego festiwalu Sacrum Profanum 75. rocznicę urodzin celebruje Steve Reich - ikona współczesnej kultury, ojciec minimal music, jeden z artystów, którego założenia estetyczne promieniowały zarówno na twórczość akademicką, jak i sferę popkultury.
Z

Zaczęło się pod koniec XIX w. we Francji, od Erika Satie, patrona słynnej kompozytorskiej grupy Les Six, genialnego błazna paryskiego fin de siecle’u, bezkompromisowego kontestatora romantycznych artystycznych wizji i prześmiewcy rodzących się na przełomie stuleci w Europie awangardowych "izmów". Jego "Vexations" z 1893 r. były utworem tyleż banalnym w swojej prostocie, co w historycznym wymiarze - profetycznym. Przeznaczony na instrument klawiszowy drobiazg mieści się wszak na jednej stronie partytury i obejmuje trzynastotaktowy temat oraz jego dwukrotne opracowanie z akompaniamentem. Najciekawsza jednak jest kompozytorska adnotacja - powtórzyć 840 razy...

Francuski artysta stał się tym samym pionierem minimal music, jednego z najbardziej znaczących nurtów muzycznych współczesności, a "Vexations" podglebiem estetycznej rewolucji, która ponad 60 lat później...

8094

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]