Reklama

Co to znaczy Europa

Co to znaczy Europa

24.11.2009
Czyta się kilka minut
Przychodzi czas na pytanie o nową podstawę tożsamości europejskiej w wymiarze społecznym i kulturowym. A także o to, jak na nowo zdefiniować granice Europy. Bo bez tego nowa tożsamość nie powstanie.
R

Rozszerzenie Unii Europejskiej z 2004 r. zmieniło Europę, Polskę i Unię. Stworzyło nową przestrzeń polityczną i gospodarczą, nowe ramy odniesienia dla przekształceń społecznych i kulturowych, nowe perspektywy rozwoju dla całego kontynentu. Wynikiem rozszerzenia są jednak także kłopoty z tożsamością europejską, z ustaleniem granic Europy i z odpowiedzią na pytanie, co to znaczy być Europejczykiem, kto nim jest, a komu odmówimy prawa do europejskiej tożsamości.

Burzenie muru, odbudowa tożsamości

Paradoksem przemian 1989 roku jest to, że upadek muru berlińskiego, otwierając proces jednoczenia Europy, równocześnie zakończył okres, w którym łatwo było, szczególnie ludziom żyjącym po zachodniej stronie muru, integrować się wokół wspólnych wartości. Łatwość ta wynikała stąd, że po drugiej stronie "żelaznej kurtyny" żyli inni...

10237

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]