Reklama

Co słychać na Północy

Co słychać na Północy

14.11.2016
Czyta się kilka minut
Trump prezydentem USA? Mieszkańców kanadyjskiej Arktyki ekscytowała w ostatnich dniach zgoła inna historia.
Kto mnie spłoszył? Fot. Louise Murray / REX / EAST NEWS
K

Kiedy trzy tygodnie temu Paul Quassa, deputowany do parlamentu Nunavut, wygłaszał swoje oświadczenie, nie spodziewał się, że przykuje uwagę całego świata. Bo cóż wykraczającego poza sprawy lokalne (choć „lokalne” w Nunavut, należącym do Kanady terytorium o powierzchni siedmiokrotnie większej niż Polska, ma, rzecz jasna, osobliwe znaczenie) pomieścić mógł w dwuminutowej interpelacji, wplecionej między wspomnienie o zmarłym przyjacielu (deputowana Monica Ell-Kanayuk) a pochwałę występu drużyny hokejowej (deputowany Paul Okalik)?

„Panie przewodniczący – zwrócił się Quassa do prowadzącego obrady – w ostatnich tygodniach dochodzą do mnie niepokojące wieści. Przynoszą je ludzie, którzy w Aukkannairjuaq, znanym też pod nazwą »Cieśnina Fury i Hecla«, słyszeli dziwne dźwięki (...). Dochodzą one z dna morskiego”.

Następnie wyjaśnił: tajemnicze odgłosy, przypominające gwizdanie (...

5963

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Liczba doniesień o UFO nie spadła, zdjęcia są, tyle, że teraz wmawia się, że to "Photoshop", w większości fakt, ale nurtujące jest to co w mniejszości. Ewidentnie na "krańcach północy" coś się dzieje. "Synowie Ivaldiego" kują jakąś nową broń?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]