Reklama

Cnoty prywatne: odwaga

Cnoty prywatne: odwaga

10.03.2006
Czyta się kilka minut
Odwaga jako cnota prywatna to zupełnie co innego niż odwaga publiczna, odwaga żołnierska czy odwaga tego, kto lubi skakać ze spadochronem. Odwaga jako cnota prywatna najbliższa jest uczciwości w tym rozumieniu, że wymaga uczciwości wobec samego siebie.
M

Można nawet uznać, że odwaga jest konsekwencją uczciwości albo też formą jej realizacji. Jednak, o ile uczciwość nie jest związana z roztropnością, to odwaga jest. Odwaga bowiem oznacza nie tylko gotowość do realizowania uczciwości, ale i roztropność w jej realizowaniu. Jednego z najlepszych przykładów dostarczają nam weredycy, czyli ci, co zawsze mówią prawdę, bez względu na okoliczności. Oczywiście należy mówić prawdę i niemal zawsze wymaga to odwagi, bo prawda rzadko jest miła dla nas samych czy dla bliźnich, którym ją mówimy, ale ten, kto mówi prawdę, nie licząc się z okolicznościami i ewentualnymi skutkami swojej wypowiedzi, jest w najlepszym przypadku nieroztropny, a w gorszym po prostu głupi.

Sama odwaga jest zatem cnotą, ale - jak większość innych cnót prywatnych - niewiele jest warta, jeżeli nie towarzyszy jej obecność innych cnót. Jednak odwaga jest...

3763

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]