Reklama

Cnoty prywatne: dobroć

Cnoty prywatne: dobroć

05.05.2006
Czyta się kilka minut
Nikt nie ma wątpliwości, że należy być dobrym. Wątpliwości się pojawiają, kiedy próbujemy określić, co to znaczy? Bo chociaż pewne odmiany dobroci wydają się oczywiste, np. kupienie prezentu dziecku lub żonie (mężowi), to nie jesteśmy pewni do końca, czy ten akt popełniamy dlatego, że jesteśmy dobrzy, czy też z powodów interesownych, a wtedy to już nie jest dobroć, ale handel lub przekupstwo. Chcemy przy pomocy prezentu spacyfikować dziecko lub zyskać przychylność żony (męża), na zasadzie "Jak mi kupisz futro, to.... Dobroć zatem, podobnie jak wiele innych cnót, wymaga całkowitej bezinteresowności.
N

Nie jest z tym tak łatwo, gdyż często nie wnikamy w motywację naszych odruchowych zachowań, które uważamy za dobre. Pieniądze dawane proszącym na ulicy to często wyraz potrzeby świętego spokoju czy też akt sprawiający satysfakcję przede wszystkim nam samym. Pieniądze dawane na szczytne cele, na rozmaite pozarządowe organizacje, to wynik perswazji i reklamy raczej niż samodzielny akt dobroci. Ale oczywiście lepsze to od niczego.

Bardziej skomplikowana jest sytuacja, kiedy dobroć nie polega na dawaniu pieniędzy czy innych dóbr, ale na uczuciach. Czy np. cnota dobroci nakazuje mi wysłuchać długiej i nieco nudnej historii przyjaciela, któremu się w domu nie układa? Ponieważ wszystkim w jakimś stopniu coś się nie układa, więc gdybyśmy chcieli być dobrzy i pomagali wszystkim w ich sprawach uczuciowych, to i rady byśmy nie dali, i łatwo moglibyśmy bliźniemu krzywdę...

3186

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]