Reklama

Cmentarzysko waleni

Cmentarzysko waleni

19.07.2021
Czyta się kilka minut
W nadmorskiej wiosce Czukczów wszystko zdaje się przeżarte rdzą: metalowe beczki, wraki maszyn i fotografie nagrobkowe. Przede wszystkim jednak zardzewiał tutaj czas.
Kadr z filmu „Wieloryb z Lorino” KFF / MATERIAŁY PRASOWE
S

Są wyrazy, które wyglądają podob­nie, ale mają odmienny źródłosłów – np. „rdzenny” i „rdza”. Pierwszy smakuje domowo i kojarzy się z zakorzenieniem, podczas gdy drugi ma nieprzyjemny, metalicznie gorzki posmak. W filmie „Wieloryb z Lorino” Macieja Cuskego te słowa stapiają się w jeden obraz, który przedstawia świat rodowitych mieszkańców dzisiejszej Czukotki, dotknięty – metaforycznie i dosłownie – głęboką korozją.

Przed nami jeden z najlepszych polskich filmów dokumentalnych ubiegłego roku, nagradzany na wielu pandemicznych festiwalach, a ostatnio zdobywca Orłów w swojej kategorii. Dopiero teraz trafia się okazja, by zobaczyć „Wieloryba...” na dużym ekranie, chociaż na razie będą mieli ją tylko mieszkańcy Krakowa.

A skoro przy słowach jesteśmy, to dla niewtajemniczonych samo Lorino musi brzmieć niczym nazwa włoskiego kurortu. I tak można sobie to miejsce wyobrazić,...

6451

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]