Reklama

Ciemności kryją tekst

26.01.2010
Czyta się kilka minut
Miał poczucie, że otaczają go niewidzialni sprawcy, których zbrodnie nigdy nie zostaną ujawnione. Ta zmowa milczenia, której doświadczał również w szkole (historia Niemiec kończyła się na Traktacie Wersalskim), napawała go coraz większym lękiem.
W

W. G. Sebald (1944-2001) był poetą, prozaikiem i krytykiem literackim. Urodził się w Niemczech, ale od 1966 roku mieszkał w Anglii, gdzie pracował jako wykładowca literatury europejskiej na uniwersytetach w Manchesterze i Norwich. Uznawany za jednego z najwybitniejszych prozaików drugiej połowy XX wieku, wymieniany wśród kandydatów do Nagrody Nobla. Jego błyskotliwą karierę literacką przerwała przedwczesna śmierć. Sebald zginął 14 grudnia 2001 roku w wypadku samochodowym niedaleko swego domu w hrabstwie Norfolk.

"Czuję. Zawrót głowy" (wyd. niem. 1990; pierwsze wyd. polskie 1998, Wydawnictwo Literackie, z posłowiem Adama Zagajewskiego; wyd. drugie W.A.B. 2010). Narrator śladami Kafki i Stendhala podróżuje do Wiednia, Wenecji i alpejskiej wioski, gdzie spędził dzieciństwo i z którą związane są jego upiorne wspomnienia. Chodzi o...

19122

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]