Reklama

Ciało pamięci

Ciało pamięci

25.01.2011
Czyta się kilka minut
O Mirosławie Bałce, którego prace prezentują prestiżowe muzea Londynu, Nowego Jorku czy Waszyngtonu, głośno ostatnio w polskich mediach. Czy jednak rzeczywiście rozumiemy jego twórczość? Czy nie chodzi tylko o leczenie naszych kompleksów?
C

Coś z tym nagłym poruszeniem wokół Bałki jest nie tak. Zastanawia różnica bibliograficzna: w języku polskim nie ma poważnej monografii tego artysty, lektura poświęconych mu obcojęzycznych prac zwraca uwagę nie tylko liczbą, ale i głębokością analizy. Zdumiewa fakt, iż rzeźbiarz praktycznie nie istnieje w naszej przestrzeni publicznej, choć jak niewielu innych rozumie metaforyzującą pamięć konkretnego miejsca. Ba, jego sztuka bierze się wprost z doświadczenia dzieciństwa, spędzonego w niewielkim miasteczku, pełnym tajemniczych cmentarzy, po których oprowadzał go ojciec kamieniarz.

Temperatura życia

Wyjątkiem jest praca "AUSCHWITZWIELICZKA", która przed dwoma laty stanęła w krakowskim Podgórzu, czemu zresztą towarzyszyła medialna przepychanka. Od niedawna jest we właściwym miejscu, na drodze prowadzącej z krakowskiego...

12069

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]