Reklama

Chwiejni w wierze

Chwiejni w wierze

02.10.2007
Czyta się kilka minut
Z wypiekami na policzkach przeczytałem książkę ks. Tomaša Halíka "Co nie jest chwiejne, jest niestałe". Po raz pierwszy trafiła do moich rąk książka przeznaczona naprawdę dla ludzi wątpiących i chwiejnych w wierze, a nie traktat apologetyczny usiłujący przekonać nieprzekonanych. Autor nie pisze z wysokości nieomylnej katedry. Po prostu we wszystkim stara się dopatrzeć drugiego dna, kontestując nie dogmaty wiary, ale postawy i opinie zbyt śmiało i zbyt jednostronnie opisujące nasz świat. Spotkałem się z pisarzem lękającym się ludzi o niezachwianej wierze, wszystko jedno, czy jest to wiara katolicka, wiara w komunizm, czy wiara w wolny rynek. Co ważniejsze, autor nie ukrywa ani swoich wątpliwości, ani swojej wiary. Już słyszę głos oburzenia: jak to? co robi w swoim fachu ksiądz bez doskonałej wiary? Spokojnie, proszę. Przecież sami Apostołowie wyznawali, że nie mieli wiary.
M

Mam kłopot z przypowieścią o ziarnku gorczycy. Wiem, jak ono wygląda i zbyt wiele słyszałem kazań (niektóre popełniłem sam) operujących prostą tezą: możesz wątpić mocno, ale wierz mocniej. Zbyt często również znaczenie tej przypowieści bywa sprowadzane do nauczania o wierze jako największej na świecie sile dostępnej człowiekowi. Czytając uważnie kilka wersetów o potrzebie wiary, nie jestem w stanie jednoznacznie określić, czy przypowieść jest życzeniem, czy wyrzutem lub konstatacją. Jedno jest pewne. Jezusowi zależy na jakości naszej wiary. Zależy też na niej Apostołom, bo potrafią stanąć w prawdzie i powiedzieć uczciwie o sobie: brak nam wiary. Przymnóż nam wiary. Bo "sprawiedliwy żyje z wiary".

Boję się ludzi niezachwianych. Nie mam tu na myśli nikogo o krystalicznej moralności, ale ludzi o niezachwianych przekonaniach. Podobnie jak ks. Halík, czuję się...

2807

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]