Reklama

Ładowanie...

Chleba nie kupisz za lindeny

20.08.2007
Czyta się kilka minut
"La Civilta Cattolica, cieszący się w Watykanie uznaniem jezuicki miesięcznik, uznał ostatnio wirtualne środowisko Second Life za teren misyjny. "Nie wolno zmarnować szansy i trzeba wyjść naprzeciw duchowym oczekiwaniom - czytamy - gdyż "są ludzie wyrażający siebie poprzez metaforę Second Life, a część tej ekspresji ma charakter duchowy. Artykuł ks. Antonia Spadaro SJ nosił tytuł "Second Life. Pragnienie drugiego życia. Z ks. dr. Józefem Klochem, prezesem Fundacji "Opoka" prowadzącej oficjalny serwis internetowy Kościoła katolickiego w Polsce, rozmawiają o tym Michał Kuźmiński i Maciej Müller.
T

TYGODNIK POWSZECHNY: - Czy Ksiądz ma swojego avatara?

Ks. JÓZEF KLOCH: - Nie, po prostu nie mam czasu na granie. Mówię "granie", bo Second Life jest internetową grą przygodową nowej generacji - częściowo płatną - w wirtualnym świecie 3D.

- W jezuickim czasopiśmie "La Civilta Cattolica" czytamy, że cyfrowa ziemia może być ziemią misyjną.

- Tak, jezuici mający dwustu misjonarzy w Chinach ogłosili, że mają też kilku avatarów w SL. A wyruszyli tam po to, by szukać człowieka. Bo przecież za każdym avatarem kryje się prawdziwa ludzka istota. Także taka, która może potrzebować pomocy, bo przestała odróżniać świat realny od wykreowanego w sieci. Kościół musi leczyć z nierealności. Ludzie potrafią czasem zaniedbywać obowiązki rodzinne ze względu na konwencjonalne gry komputerowe. A Second Life wciąga jeszcze bardziej.

-...

6146

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]