Reklama

Chikamatsu współczesny

Chikamatsu współczesny

04.01.2004
Czyta się kilka minut
Możemy zaczynać - rzuca kantor sucho. Obrotową platformą wjeżdżamy na scenę. Znajdujemy się w teatrze bunraku, może to nawet słynne Bunrakuza w Osace?.
-

---ramka 320468|prawo|1---Ubrani na czarno animatorzy - dwóch mistrzów i kilku pomocników - odgrywają przy pomocy lalek kobiety i mężczyzny (obydwie odziane w barwne kimona) fragment “Meido-no hikyaku", “Posłańca do piekła", klasycznej sztuki Chikamatsu Monzaemona z 1711 roku. Z boku, na tle dźwięków shamisenu i stukotu kołatek, dobiega rozedrgany głos kantora, intonującego kwestie postaci i narratora.

Oto Umekawa, kurtyzana z Shimmachi, prosi ukochanego Chűbeia, by zapanował nad namiętnościami. “Błagam, uspokój swe serce. Nie będę niewolnikiem tych nieszczęsnych uczuć. Kto wtrącił cię w ten stan? Nikt inny, tylko ja. Ja, Umekawa, jestem winna temu wszystkiemu. Powinnam być wdzięczna? A może powinnam płakać?". Zgięta w pełnym bólu geście płacze nad złotem, które Chűbei sprzeniewierzył, by ją wykupić. “Honor, chwała i fortuna są tylko ulotnymi ziarnkami piasku...

10974

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]