Reklama

Chaje Sara

Chaje Sara

18.11.2008
Czyta się kilka minut
Księga Rodzaju, rozdziały od 23 do 25, w. 19.
T

Ten fragment Tory rozpoczyna się w cieniu wydarzenia, jakie miało miejsce na górze Moria. Pierwsze zdanie parszy informuje nas o śmierci Sary, "która żyła sto lat, i dwadzieścia lat, i siedem dni". Umarła, jak twierdzą dawni komentatorzy, gdy usłyszała - być może od szatana - o związaniu Izaaka, o gotowości swego syna do ofiary i bliskiej jego śmierci; płakała z bólu i wtedy dusza opuściła ją. Niektórzy komentatorzy dodają na pocieszenie, że ostatniemu tchnieniu Sary towarzyszyła duma, iż zdołała wychować syna gotowego oddać siebie w służbie Bogu. Abraham powrócił do domu radosny, by opowiedzieć żonie o nowym błogosławieństwie, jakie otrzymał od Boga wraz z ocaleniem Izaaka. Zastał tam jednak żałobę. Jak tłumaczy to wielki XI-wieczny komentator Biblii Raszi, sprawiedliwi pragną żyć szczęśliwie, ale Bóg pyta, czyż nie wystarczy im szczęście czekające na nich w Świecie, który...

4261

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]