Reklama

Buty ojców

Buty ojców

20.05.2013
Czyta się kilka minut
Porównywane do kultowego „Drive” z tym samym Ryanem Goslingiem w roli głównej, „Drugie oblicze” to przypowieść o winie, współczesna wersja greckiej tragedii.
„Cianfrance gra na wysokim C: gatunkowe schematy podbija archetypami, współczesną fabułę każe czytać jak mitologię, rekwizyty przerabia na fetysze”. Fot. MONOLITH FILMS
S

Są w filmach sceny, toposy, chwyty, które choć niemiłosiernie zgrane, nagle w kolejnej swojej odsłonie nabierają wagi ciężkiej. Kiedy w „Drugim obliczu” Luke, bohater grany przez Ryana Goslinga, krąży wieczorem pod oknami ukochanej, podglądając chwile rodzinnego szczęścia i ubolewając, że to nie on jest na miejscu tego drugiego mężczyzny – trudno o bardziej banalne przedstawienie zazdrości, poczucia odrzucenia i osamotnienia w świecie. A jednak... Wiele jest w filmie Dereka Cianfrance’a takich momentów przemielonych już dawno przez kulturę popularną, które tutaj nieoczekiwanie nabierają rumieńców. Twórca znakomitego „Blue Valentine” jest bowiem opowiadaczem obdarzonym nadzwyczajną swadą. Swoich bohaterów oplata niewidzialnymi nićmi, zacieśnia je, to znów poluzowuje i obserwuje, bardzo powoli, próby rozplątania się.

ŚMIGAJĄC PO CMENTARZU

Od początku do...

5319

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]