Reklama

Ładowanie...

Brazylia: Powtórka z Kapitolu?

Brazylia: Powtórka z Kapitolu?

09.01.2023
Czyta się kilka minut
/ SERGIO LIMA / AFP / EAST NEWS
W

W niedzielę 8 stycznia kilka tysięcy zwolenników Jaira Bolsonaro, byłego prezydenta Brazylii, wtargnęło do budynków rządowych, demolując m.in siedzibę Sądu Najwyższego i Kongresu. Zniszczono też biura w pałacu prezydenckim. W starciach z policją rannych zostało kilkadziesiąt osób, a ponad dwieście przewieziono do aresztu. Nowy, lewicowy prezydent Lula da Silva zapowiada surowe ukaranie sprawców, co potwierdził specjalnym dekretem pozwalającym na zastosowanie środków niezbędnych do zaprowadzenia porządku w stolicy, ale napastników skrytykował także Bolsonaro. Zamieszki w Brazylii potępili m.in. Joe Biden i Emmanuel Macron, nazywając je kolejnym zamachem na demokrację. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Ukazał się pierwotnie pod tytułem: „Powtórka z Kapitolu? ”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]