Reklama

Bonobo to też miłosierni samarytanie

Bonobo to też miłosierni samarytanie

13.11.2017
Czyta się kilka minut
U ludzi można obserwować (nie zawsze, ale jednak często) tendencje do niesienia bezinteresownej pomocy obcym – są one międzykulturowe i pojawiają się nawet u niemowląt.
N

Niektórzy badacze (m.in. David Rand, Joshua Greene i Martin Nowak) twierdzą, że pomaganie obcym zasadza się na automatycznych procesach psychologicznych i jest spontaniczne, zaś zachowania samolubne wymagają samokontroli. Eksperyment zespołu Briana Hare’a z Duke University, opisany na łamach „Scientific Reports”, sugeruje, że nie jesteśmy pod tym względem wyjątkiem.

Badacze zaobserwowali, że bonobo (żyjące w rezerwacie w DR Konga) spontanicznie pomagają zdobyć pożywienie osobnikowi z obcej grupy, nawet jeśli tamten nie zwrócił się o pomoc. U szympansów zwyczajnych bezinteresowne pomaganie ograniczone jest do członków własnego stada. Różnice te prawdopodobnie mają głębsze podłoże psychologiczne. Równoległy eksperyment wykazał bowiem, że bonobo zarażają się ziewaniem nie tylko od członków własnej grupy (których świetnie potrafią rozpoznać). Szympansy zwyczajne też zarażają się ziewaniem, ale wyłącznie „od swoich”. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]