Reklama

Ładowanie...

Bóg na billboardzie

18.11.2008
Czyta się kilka minut
Wybór Chrystusa musi być wolny od presji spowodowanej strachem czy złudną nagrodą zbawienia instant.
B

Bruno Ballardini w wydanej niedawno po polsku książce "Jezus, i biel stanie się jeszcze bielsza" opisuje Kościół jako korporację, która od samego początku z ogromnym znawstwem posługuje się reklamą. W konsekwencji historia Kościoła staje się historią merchandisingu, opartego przede wszystkim na "zwyczaju regularnego odwiedzania punktu sprzedaży", czyli uczestnictwie w niedzielnej Mszy. Gdy przyjmie się wyłącznie ekonomiczną wizję Kościoła i jego historii, wszystko można zinterpretować w kategoriach handlowych. Budowa kościoła to dobór location, jego wyposażenie - interior design, obrazy i relikwie to oczywiście gadżety reklamowe. W końcu przestaje dziwić, że Msza to event reklamowy, oparty na communication mix, a sama Eucharystia odgrywa rolę "darmowej próbki smakowej", co ociera się już o świętokradztwo. Wszystko składa się włoskiemu znawcy komunikacji w jasną strukturę...

9046

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]