Reklama

Bóg, który nas gorszy

Bóg, który nas gorszy

16.09.2008
Czyta się kilka minut
Kilka lat temu podszedł do mnie Pakistańczyk, prosząc o udzielenie mu chrztu. W ramach katechez przyszłego katechumena pojawił się problem, jak Bóg potraktuje ludzi, którzy nawrócą się w ostatniej chwili życia albo dopiero przy końcu świata. Mój rozmówca nie godził się, że niebo jest zorganizowane nie według ludzkiej hierarchii. Gorszyła go idea Boga obdarowującego tym samym zbawieniem zarówno Apostoła Piotra, jak i kogoś, kto do grona sprawiedliwych załapał się przysłowiowym rzutem na taśmę. Mój katechumen uznał, że chrześcijaństwo nie może być dobrą religią, skoro nie szanuje zasady pierwszeństwa.
P

Przypowieść o wynagrodzeniu jednym denarem wszystkich robotników winnicy bez względu na czas pracy została odnotowana tylko przez św. Mateusza. Z pewnością nie jest to pokazowa lekcja stosunków pracy. Wszak nikt przy zdrowych zmysłach nie wynagrodzi jednakowo osób pracujących osiem godzin i jedną godzinę. Ale Mateusz pisał swoją opowieść nie dla menedżerów, lecz dla judeochrześcijan. Byli oni przekonani, że w Kościele więcej zainteresowania powinno się udzielić chrześcijanom wywodzącym się z judaizmu, a nie nawróconym z pogaństwa.

Denar zbawienia, czyli dar szczęścia obcowania z Bogiem, jest jednakowym darem dla wszystkich. Niezależnie od tego, w jakim punkcie znajdują się wskazówki zegara ludzkości, Bóg zaprasza do swojego królestwa wszystkich bez wyjątku. Dla każdego przeznacza również taką samą nagrodę. Jednakową dla Piotra i dla łotra nawracającego się...

2588

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]