Reklama

Bob Dylan "No Direction Home"

Bob Dylan "No Direction Home"

11.12.2005
Czyta się kilka minut
Ten trwający trzy i pół godziny (a są jeszcze trzy kwadranse dodatków) dokument w reżyserii Martina Scorsese jest filmem wybitnym. Nie myślę tylko o jego temacie, chociaż muzyka Dylana byłaby powodem wystarczającym. Scorsese zaproponował środki filmowe adekwatne do rangi tematu. No Direction Home, owszem, okazuje się dokumentem muzycznym, ale i filmową metaforą otwierającą przy okazji parę innych kwestii. Skąd się bierze genialny artysta, kim jest, jak (i czy w ogóle) poddaje się on opisowi wyjaśniającemu - takie problemy stawia reżyser.
S

Szczególność jego dokumentu przejawia się już w przyjętych ramach czasowych. Biograficzna opowieść zatrzymuje się na lipcu 1966, kiedy to, po wypadku motocyklowym, zaczęła się Dylanowska przerwa, a potem liczne metamorfozy. Ostatni - nakręcony teraz - komentarz muzyka jest zresztą zaskakująco podobny do jego replik udzielanych (często niewyobrażalnie niekompetentnym) dziennikarzom w połowie lat 60. Chwyt Scorsesego każe spojrzeć jeszcze raz na to, co wydarzyło się do roku 1966, zmusza do przemyślenia na nowo niby uporządkowanych rozdziałów historii muzyki.

Film zaczyna się od piosenki “Like a Rolling Stone", wykonywanej przez Dylana w Newcastle, 21 maja 1966, z towarzyszeniem rockowego akompaniamentu. Nowa muzyka lidera wzburzała wtedy folkowych ortodoksów. Wspomniana piosenka powraca w filmie parokrotnie (z niej zresztą pochodzi tytuł), słychać ją też w...

2308

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]