Reklama

Bo zły czyn nie zawsze jest grzechem

Bo zły czyn nie zawsze jest grzechem

09.07.2007
Czyta się kilka minut
Komisja Teologiczno-Duszpasterska "Pamięć i Troska Archidiecezji Krakowskiej ogłosiła dokument "Prawda i odpowiedzialność, wykładając kryteria, jakimi powinni się kierować ujawniający przypadki współpracy z bezpieką. Jakie to kryteria?.
J

Już się słyszy ubolewania, że Komisja "Pamięć i Troska" opowiedziała się za niedopuszczaniem dziennikarzy do dokumentów IPN-u. Tymczasem dokument "Prawda i odpowiedzialność" w ogóle się nie zajmuje tym, komu można udostępniać dokumenty, a komu nie, lecz szuka odpowiedzi na pytanie, co, w świetle zasad etyki chrześcijańskiej, robić z wiedzą z nich wynikającą, czyli czym się kierować przy przekazywaniu (i odbieraniu) informacji o współpracy niektórych osób ze służbami reżimu komunistycznego w okresie PRL. Niewątpliwie autorom chodziło przede wszystkim o przypadki współpracy lub śladów współpracy księży, jednak wyłożone tu zasady można, a w intencji autorów z pewnością się powinno, zastosować do całej lustracji.

W okołolustracyjnym zamieszaniu głos ten wyróżnia się odniesieniem do ogólniejszych zasad i wartości, także zasad ewangelicznych, ale bez demagogicznego...

5470

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]