Reklama

Bo zły czyn nie zawsze jest grzechem

Bo zły czyn nie zawsze jest grzechem

09.07.2007
Czyta się kilka minut
Komisja Teologiczno-Duszpasterska "Pamięć i Troska Archidiecezji Krakowskiej ogłosiła dokument "Prawda i odpowiedzialność, wykładając kryteria, jakimi powinni się kierować ujawniający przypadki współpracy z bezpieką. Jakie to kryteria?.
J

Już się słyszy ubolewania, że Komisja "Pamięć i Troska" opowiedziała się za niedopuszczaniem dziennikarzy do dokumentów IPN-u. Tymczasem dokument "Prawda i odpowiedzialność" w ogóle się nie zajmuje tym, komu można udostępniać dokumenty, a komu nie, lecz szuka odpowiedzi na pytanie, co, w świetle zasad etyki chrześcijańskiej, robić z wiedzą z nich wynikającą, czyli czym się kierować przy przekazywaniu (i odbieraniu) informacji o współpracy niektórych osób ze służbami reżimu komunistycznego w okresie PRL. Niewątpliwie autorom chodziło przede wszystkim o przypadki współpracy lub śladów współpracy księży, jednak wyłożone tu zasady można, a w intencji autorów z pewnością się powinno, zastosować do całej lustracji.

W okołolustracyjnym zamieszaniu głos ten wyróżnia się odniesieniem do ogólniejszych zasad i wartości, także zasad ewangelicznych, ale bez demagogicznego...

5470

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]