Reklama

Bitwa o Kiszyniów

Bitwa o Kiszyniów

05.07.2015
Czyta się kilka minut
Proeuropejski rząd Mołdawii jest w największym kryzysie od sześciu lat, czyli od chwili, gdy uformował się prozachodni obóz władzy. Rośnie za to liczba zwolenników integracji z Rosją.
N

Niedawne wybory samorządowe w Mołdawii pokazały, że partie prozachodniej koalicji rządowej wciąż posiadają silne struktury, a opowiadający się za integracją z Europą elektorat potrafi się zmobilizować w głosowaniu przeciw „opcji rosyjskiej”. Jednak nie rozwiązuje to największej bolączki mołdawskiej polityki – a jest nią totalna kompromitacja proeuropejskiej koalicji w oczach prawie całego społeczeństwa. W tym zwłaszcza wśród zwolenników Unii Europejskiej.
Spirala rozczarowań
Źle zaczęło się dziać już przed wyborami parlamentarnymi jesienią 2014 r. Wyraźne sukcesy władz w procesie integracji z Unią nie przysłoniły w oczach Mołdawian faktu, że kraj nie przeprowadza potrzebnych reform, a korupcja nie tylko nie maleje, ale staje się coraz bardziej powszechna.
Wtedy partie proeuropejskie łącznie uzyskały wprawdzie większość i zachowały władzę, ale żeby...

6586

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]